Historia

Stowarzyszenie Akademia Sportowa Lubliniec posiada duże doświadczenie w organizacji zadań z zakresu wspierania i upowszechniania kultury fizycznej, które zgłoszone są do realizacji w aktualnym wniosku. Duża część z nich organizowana była przy współpracy UM Lublińca. Akademia organizowała także 3 turnieje ogólnopolskie we współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki. Stowarzyszenie od 2008 r. organizuje cykliczne turnieje piłkarskie i koszykarskie, tj. dla najmłodszych organizuje turniej piłkarski dla przedszkolaków – „Od przedszkola strzelam gola”, w których udział biorą wszystkie miejskie przedszkola z terenu Lublińca i zgłoszone przedszkola prywatne – impreza ta jest organizowana wspólnie z Miejskim Przedszkolem nr 8 w Lublińcu i Szkołą Podstawową nr 4 w Lublińcu. Ponadto, kultywując tradycje patriotyczne w rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości klub organizuje piłkarski „Turniej Niepodległości”. W celach selekcyjnych stowarzyszenie organizuje piłkarski „Turniej Talentów”. Dużym zainteresowaniem cieszą się dwa turnieje koszykarskie, tj. „Turniej Streetball-a” będącym otwartym turniejem dla juniorów i seniorów, który organizowany jest na boisku szkolnym. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszy się „Turniej Pokoleń” w którym w ramach integracji środowiska koszykarskiego mogą razem lub przeciwko sobie zagrać juniorzy i seniorami. Stowarzyszenie zorganizowało w ostatnich 14 latach kilkadziesiąt turniejów piłkarskich i koszykarskich - w tym parę ogólnopolskich. Klub organizuje imprezy dla całych rodzin – pikniki rodzinne z okazji Dnia Dziecka, Mikołajki, Halowy Turniej Rodziców, zakończenie obozu itp. Różnymi formami swoich działań objął więc kilkaset osób z terenu Lublińca. W ciągu ostatnich 14 lat działania klub uczestniczył w sumie w ponad 200 turniejach o randze rejonowej, wojewódzkiej, ogólnopolskiej a nawet międzynarodowej - odnosząc wiele sukcesów, za które w roku 2009 otrzymał Nagrodę Burmistrza Miasta Lublińca. Klub w poprzednich latach współpracował z UM przy wyjazdach reprezentacji Lublińca na mecze do miasta partnerskiego Łowicza i Kutna oraz w trakcie wycieczki do Kravare – zapewniając opiekę trenera i opiekuna. Zawodnicy klubu brali udział w mini pokazach w trakcie organizowanych przez UM i MDK „Dniach Hiszpańskich i Dniach Włoskich”. Klub współpracował także z UM Lublińca przy organizacji Turnieju Miast Partnerskich i dwukrotnie przy Memoriale Posłów Sportowców.